(044) 233-46-69     123@nbc.ua

Основи ораторської майстерності

Згадайте досвід своїх минулих виступів та проаналізуйте помилки, властиві саме вам. Також ви можете згадати доповіді інших ораторів та помилки, які вам запам'яталися. Випишіть їх і розберіть, а потім зіставте з описаними далі поширеними найсерйознішими недоглядами.

До основних помилок оратора відноситься відсутність навіть короткого зорового контакту зі слухачами. Існує стара порада для початківців при виступі дивитися трохи вище публіки, вдалину за нею. Це полегшує завдання тим, хто відчуває страх, дозволяє абстрагуватися і зосередитись, щоб зібратися. Але це позбавляє розмовляючого контакту з публікою, під сумнівом виявляється сам сенс виступу, утруднено досягнення його мети – достукатися до кожного, бути почутим, повести за собою. Виступаючи, дивіться протягом кількох секунд на кожного зі слухачів – у них буде враження, що ви говорите особисто з кожним.

Друга поширена помилка – коли оратор ніби спілкується із собою, вийшов і відтараторив матеріал, не залучив нікого, не спитав, не вступив у діалог із публікою. Можна ставити запитання, хоча б риторичні чи прості «як ви думаєте», "хто вважає, що це правильно". Якщо ж люди просто сидітимуть та слухатимуть – більше 25 хвилин їм буде витримати складно. Залучення публіки зробить виступ успішнішим у рази, вже не ви один виступатимете, але зустріч буде зроблена спільно з аудиторією. Тренери часто використовують додаткові завдання, які дозволять включити кожного до аудиторії, навіть якщо це велика група. На навчанні продажам, наприклад, кожному можна роздати по цукерці із завданням попрактикуватися прямо зараз, продавши її сусідові. Такий прийом або його елементи дозволяють активізувати всіх учасників навіть у дуже великій аудиторії, де неможливо досягти особистого контакту з кожним. Людям це приємно, це запам'ятовується і дає змогу легше засвоїти, оскільки сам брав участь.

Третя помилка – сухий виклад матеріалу, коли оратор починає філософствувати, будувати складні схеми та умовиводи. Від слухачів це вимагає якщо не спеціальних знань, то просто навіть багато енергії, щоб зосередитись, напружити мозок і спробувати зрозуміти, що ви викладаєте. Простота є ознакою геніальності. Найкращі оратори світу вибудовують свою промову так, що зрозуміло всім, всі слухачі опиняються. Тоді як, якщо вийде виступати звичайна, хай навіть авторитетна людина, такого успіху її виступ не набуває.

Які прийоми використовують успішні оратори? Замість сухих фактів розповідайте історії, задіяйте образи, вдайтеся до уяви слухачів. Дехто може вважати, що історії не доречні для вузькоспеціалізованих виступів. Однак навіть якщо виступ про бухгалтерський облік, ви можете залучити слухачів розповіддю про підприємство, на яке прийшла податкова перевірка, піднявши у слухачів адреналін та забезпечивши історію анекдотами. Наступний матеріал слухачам сприйматиме легше, отримавши таке невелике струс, емоційний заряд, і вони будуть вдячні. Використовуйте історії, щоб зачіпати серця ваших слухачів.

Наступна помилка – не рухатися та ховати руки під час виступу. Використовуйте руки, адже коли ви жестикулюєте, самі краще розумієте предмет, ваші думки краще формуються, а слухачі легше сприймають матеріал. Жестикулюючи, руки краще тримати на рівні ваших грудей. Не будьте статуєю, пересувайтеся наскільки можливо, навіть якщо місце обмежене. А якщо місце дозволяє – походжайте по сцені, заходьте до зали, підходьте до слухачів.

 Цікаві статті поради від партнерів - Промышленные весы или рокла: что удобнее для склада рассказывает специалист Ukrvesi, а також - Квады для фигурного катания: особенности и преимущества, буде цікаво знати

Матеріал цікавіший і набагато краще засвоюється, коли у виступі є картинки. Показуйте слайди, малюйте, використовуйте додаткові матеріали - всіляко уникайте ефекту голови, що ніби говорить. Мозок слухачів вимагає візуальних образів, візуальний канал у деяких і є домінуючим, тому на слух всю інформацію їм сприйматиме не цікаво і складно. Не читайте з аркуша, особливо точно. Навіть якщо матеріал унікальний і яскравий – у слухачів сформується відчуття, що самі ви не розумієте його, не пропускаєте через себе, тому й аудиторія лише чекатиме якнайшвидше закінчення вашого читання. До винятків належать цитати чи фрагменти документів, які обов'язково потрібно прочитати точно. Однак коли це займає понад 2-3 хвилини – аудиторія починає нестерпно нудьгувати. Якщо потрібно прочитати документ тривалістю 15 хвилин – робіть перерви, переривайте його. Прочитавши частину – поясніть, повторіть своїми словами, запитайте слухачів, урізноманітнюйте свій текст. Також винятком є ваш тезовий план виступу, який ви використовуєте лише заглядаючи до конспекту, щоб нічого не проґавити.

Виступати взагалі без допомоги конспекту, без підказок теж помилка. Уявіть, що на важливому виступі ви відволіклися та забули, про що слід говорити далі, втратили думку. Так часто буває, коли з аудиторії вам запитали, його підхопив інший слухач, ви почали відповідати і пішли від теми. Пора переходити далі, а ви забули, про що там говорити. Виникає незручний момент, який може занапастити виступ, тому перед очима тримайте хоча б шпаргалку з основними етапами та тезами.

Слід обов'язково готуватися до виступу. Навіть коли ви вмієте імпровізувати, і виступ виявиться просто феєричним, але повідомте публіці перед тим, що не готувалися, самі не знаєте точно, як йтиме процес – ви відразу втратите частину авторитету у публіки, створите у них, по суті, встановлення, що матеріал нічого очікувати цінний і корисний, а оратор необов'язкова особистість. Завжди показуйте аудиторії, що ви готові, що ви дуже старалися, багато працювали з матеріалом, тоді сприйматимуть його охоче, дадуть високу оцінку.

Створіть заздалегідь структуру виступу та дотримуйтесь її. Обов'язково слухачів потрібно підготувати, створіть необхідне емоційне тло. Кінцівка має дати логічне завершення вашому виступу, бути певною розрядкою для слухачів. Уникайте різкого переривання, що створює відчуття обрубаності. Правильне, приємне післясмак дозволить слухачам із задоволенням згадувати матеріал і посилить ефект виступу.

Кожен виступ повинен мати на меті, нести певний сенс і містити заклик аудиторії до дії. У переважній більшості публічних виступів, чи це навчальна мова, ознайомлювальне, продає виступ, навіть простий тост чи анекдот – метою виступу є дію. Якщо після тосту всі повинні випити, а після анекдоту розсміятися, то після презентації – прийти і купити, після навчального виступу – щось почати робити, застосовувати методику. Наприклад, коли ви розповідаєте про здорове харчування – закличте слухачів зранку завтра випити склянку води, а зараз дістати телефон, поставити собі про це нагадування. Якщо ваш виступ закінчиться просто так, без жодних закликів діяти – його просто забудуть незабаром, і жодних змін ви від людей не досягнете.

P/S:  Цікаві статті - Ораторська майстерність та мистецтво мови, а також - Як стають успішними? Уділіть на це 10 хвилин, не пошкодуєте.