Мистецтво ораторської мови: вправи, що допомагають подолати страх
Ораторські виступи чи риторика — одне з найдавніших наук. За словами Аристотеля, це мистецтво добре говорити і знаходити способи переконання. Адже людська мова буквально з моменту зародження перетворилася на інструмент організації та управління у суспільстві.
Спочатку вона набула значної ролі у будь-яких виробничих і соціальних процесах, та був під її впливом сформувалися норма і стиль життя. Люди, які мають майстерність ораторських виступів, завжди цінувалися у суспільстві.
Хочемо запропонувати, онлайн тренінг управління відділом продажів, а також і онлайн тренінг продажі по телефону холодні дзвінки, що проводить гомпаніч \"Бізнес-центр Національний\" консалтингова компанія
1. Якщо тремтять коліна або руки, уявіть, що вони покриті краплями води, які вам потрібно струсити. Зробіть кілька характерних рухів.
2. Порепетируйте заздалегідь, як ви стоятимете. Ваша основна позиція - ноги на ширині плечей, руки вздовж корпусу, лікті притиснуті, долоні розгорнуті на публіку. Ведуча нога на підлогу ступні попереду. Подумки тягніть себе вгору.
3. Запросіть людину, з якою ви почуватиметеся комфортно: дружину чи чоловіка, близького друга чи найкращу подругу, сестру. Того, хто вас не оцінюватиме, а лише підтримуватиме. Виходячи до глядачів, уявіть, що ви розповідаєте йому одного.
4. Через хвилювання публічні промови завжди вимовляються дуже швидко: вам здається, що ви говорите в середньому темпі, але у слухачів складеться враження, що ви тараторите. Щоб уникнути цього, навмисно уповільнюйте свою промову протягом першої години перед виступом. Так ви нормалізуєте темп.
І пам\'ятайте, що запорука успішного заходу – ретельна підготовка до нього. Репетируйте жести, пози і, звичайно, саму доповідь. Коли ви вивчите те, що треба сказати, напам\'ять, буде набагато простіше відступити від наміченого плану – пожартувати, звернутися до глядачів, детальніше розібрати якесь питання. Впевненість у тому, що ви будь-якої миті зможете повернутися до наміченого плану, допоможе впоратися з хвилюванням.
Корисні рекомендації
- Багато фахівців радять щиро зізнатися у своєму страху. У діловому спілкуванні це неприпустимо.
- Якщо ви не знаєте правильної відповіді на запитання, переадресуйте його аудиторії та разом розберіть можливі варіанти. Формула \"я не знаю\" - поганий союзник.
- Не захоплюйтесь вказівними жестами. Найкраща жестикуляція та, що зливається із змістом мови. Рух ваших рук не повинен відволікати слухачів від сказаного сенсу.
- Змінюйте пози, але ходити по приміщенню з боку в бік не треба.
Розвиток ораторського мистецтва: основи майстерності створення промов, що змінюють обстановку в колективі
- Визначтеся, якої мети ви хочете досягти своїм виступом: повідомити щось чи змусити аудиторію змінити свою точку зору, зробити те, що вам хочеться. Ці цілі можуть синтезуватися, але ви повинні заздалегідь подумати, якої реакції хочете досягти і вибирати прийоми, виходячи з цього.
- Оцініть слухачів: наскільки вони утворені, в якій сфері, гуманітарній чи технічній підковані краще, які у них інтереси. Важливі стать та вік. Молодіжна аудиторія тонко відчуває лестощі, негативно сприймає натяки на їхню некомпетентність, їм нехтують загравання та сюсюкання. Будьте готові до обговорення гострих питань, болючих тем. Слухачі з високим рівнем наукової підготовки погано сприймають промовців, які не можуть запропонувати їм нічого нового: інноваційних технологій, свіжих поглядів та підходів до вирішення проблеми. Завжди легко говорити з однорідною аудиторією: студенти, лікарі, ліберали. Вам буде простіше передбачити їхню реакцію. Якщо склад публіки різнорідний, надсилайте окремі фрагменти мови конкретним групам. Наперед вирішіть, що скажіть окремим, важливим персонам.
- З\'ясуйте, скільки людей прийде послухати. Чим більше, тим простіше керуватиме емоційним тлом: натовп ділить висловлювання на чорне та біле, схильний до знеособлення, інертний. Вам слід говорити просто, образно, використовувати засоби наочності. Якщо ви виступаєте перед вузьким колом людей, важлива попередня підготовка: подумайте, як реагуватиме на ваші промови кожен із слухачів, підготуйте \"прицільні фрагменти\", розраховані на конкретних людей.
- Використовуйте знання проксеміки – науки про тимчасову та просторову організацію спілкування. Якщо ви сидітимете за спільним столом, як на конференціях, слід дотримуватися субординації і говорити офіційною мовою. Будьте готові до конфронтації, протистояння думок. Аудиторне розміщення відокремлює оратора від слухачів, ускладнює зворотний зв\'язок, передбачає велику кількість учасників. Розміщення підковою дає хороші можливості контролю, забезпечує візуальний контакт.
- З\'ясуйте, після кого ви виступатимете. Щоб ваша мова дала потрібний ефект, вона повинна бути цікавішою і образнішою за попередню.
Ефективні методи переконання
- згадування авторитетів та відсилання до них;
- образні порівняння з області, добре знайомої слухачам: серед кінокритиків – із фільмів, серед лікарів – із медичної практики.
- опитування – попросіть слухачів поділитися їхньою думкою;
- умовну згоду – визнайте часткову правоту партнера та поступово перетягніть його на свій бік;
- перефразування – кажіть те саме, але у більш м\'якій формі;
- прийняття зауваження – припустимо, якщо вона істотно впливає подальший розвиток беседы.
Ми розповіли вам, навіщо керівнику компанії потрібна ораторська майстерність, навели приклади ефективних вправ і методів, які допоможуть вашій мові перетворитися на витвір мистецтва. Але це лише мала частина того, що має знати справжній промовець. Якщо ви хочете, щоб вас цитували після кожного публічного виступу, звертайтесь до бізнес-тренера-практика Володимира Хмелева. Ви отримаєте теоретичну інформацію та навчитеся грамотно застосовувати її на практиці, дізнаєтесь тонкощі спілкування з колективом, партнерами з бізнесу та конкурентами.
P/S: на нашому сайті ви знайдете статті поради - Як стати оратором, щоб люди вас слухали та чули? Ораторська майстерність: особливості видів публічних виступів. Також, Як стати найкращим лідером і вести за собою людей? І обов\'язково - Ознаки хорошого керівника, які помітні вже на першій співбесіді.