Ораторська майстерність: особливості видів публічних виступів
Риторика - це ораторська майстерність, мистецтво суспільної мови. Якщо ви думаєте, що воно відійшло в Лету разом з античною цивілізацією, ви помиляєтеся. Стів Джобс увійшов у історію як лідер корпорації, що створює передові світові технології, а й як блискучий оратор. На його виступи люди приїжджали з інших країн, щоби почути його ще раз, долали континенти. У 2010 році повідомлення, що Джобс не буде присутнім на щорічному заході бостонської компанії Macworld Expo, призвело до публічних заворушень.
Щоб ділова розмова відбулася, недостатньо знати лексику, граматику, стилістику цього спілкування, хоча вони важливі. Якщо ви підприємець, який дбає про майбутнє своєї компанії і планує розвивати її, потрібно навчитися використовувати свою мову таким чином, щоб легко зацікавлювати співрозмовників і схиляти їх на свій бік. Чи могла хоч одна людина відмовити Стіву Джобсу?
Читайте нашу статтю, і ви дізнаєтеся, як налаштувати ділову комунікацію зі співробітниками відділу, партнерами з бізнесу та покупцями. Наш матеріал допоможе вам впоратися із хвилюванням перед виступом, розповість про прийоми \\\"білої\\\" та «чорної» риторики, надасть ефективні вправи для розвитку мовних навичок.
Ораторська майстерність риторики: чому керівник компанії має володіти мистецтвом публічного виступу та розвивати свою промову
Усний виступ перед аудиторією – невід\'ємна частина ділової комунікації. Роль того, хто говорить, складно переоцінити. Від того, наскільки люди довіряють та симпатизують оратору, залежить успіх торгових угод, ситуація в колективі, стосунки з фірмами-партнерами.
Найвигідніші контракти укладають, коли головний менеджер чи начальник відділу продажів грамотно аргументують свою позицію щодо ціни, умов та термінів постачання, якості товару, додаткових послуг, можливих знижок.
Хочемо запропонувати, відео тренінги для керівників, а також, відео тренінг Управління відділом продажів, що проводить Наталія Дехтярьова, спікер nbc.ua
Види публічних виступів за формою та особливості кожного з них
До усного публічного мовлення належить:
- Вітальна. Присвячена урочистим чи пам\'ятним подіям: відкриття конференції, зустріч зарубіжних колег, ювілей компанії, привітання прекрасної половини колективу з Міжнародним жіночим днем. Вона емоційно забарвлена. Її мета – надихнути слухачів, поставити потрібний настрій. Зазвичай містить 4 етапи: звернення до публіки, коротка характеристика події, обговорення досягнень та перспектив, побажання на майбутнє.
- Доповідь на засіданні чи зборах. Це розгорнуте повідомлення. Його мета – сформувати в аудиторії певну думку щодо будь-якого питання, позначити перспективи, нюанси, проблемні точки та шляхи вирішення. Часто пропонується короткий аналіз ситуації. Керівник може повідомляти про результати роботи підприємства за певний період.
- інформаційна. Часто застосовується для внутрішньоколективних нарад та зборів. Оратор ділиться актуальними новинами, повідомляє, як розподілено навантаження, відзначає головні та другорядні завдання співробітників.
- торгова. Це реклама у тому чи іншому вигляді. Мета того, хто говорить - яскраво охарактеризувати продукт, виділити 2-3 головні якості, підкреслити унікальність і повідомити потенційного покупця про гарантовані і можливі вигоди. Перед підготовкою виступаючий аналізує систему мотивів споживача, продумує, яких емоціях краще \"зіграти\", як залучити і втратити увагу слухачів. Зазвичай висловлювання має форму доброзичливої поради, але й інші варіанти. У різних формах повторюються основні аргументи на користь покупки.
До діалогічних видів усних публічних виступів належить:
– Інтерв\'ю.
- Переговори.
- дискусії.
- Наради.
– Прес-конференції.
Причини страху перед публічними виступами
За статистикою 8 з 11 осіб страждають на глософобію. Вчені встановили, що кількість адреналіну, що надходить у кров, коли людина починає виступати перед аудиторією, можна порівняти з відчуттями перед стрибком з парашутом. Адреналін - союзник, але коли його занадто багато паралізується пам\'ять, стопориться мова, з\'являється нервова жестикуляція. Цікаві поради - Мистецтво ораторської мови: вправи, що допомагають подолати страх.
Все це не йде на користь промовця. Громадський виступ наш організм дорівнює смертельної небезпеки: необхідність вимовити коротке повідомлення перед аудиторією порівняно з балансуванням на краю хмарочоса.
Існує дві основні причини такої реакції:
- Біологічна. Для тварин вигнання прирівнюється до смерті: одинаки голодують, мерзнуть, не можуть продовжити рід. У нас мешкає тваринний інстинкт. Ми боїмося відбитися від зграї, випасти з колективу. Коли людина виявляється одна на сцені, вона несвідомо протиставляє себе і слухачів, відчуває свою самотність і відкинутість.
- Психологічна. Якщо в залі присутні значущі для вас особи, нам складніше сконцентруватися. Це може бути начальник чи дівчина із сусіднього відділу, яка давно вам подобається. Несвідоме я автоматично пов\\\'язує поняття внутрішньої цензури зі схваленням важливих для нас людей: у дитинстві з батьківським, у дорослому віці з прихильністю керівника чи наставника. Нам здається, що вони мають \"стратити і милувати\".
Основа успішного виступу – позбавлення від «первісних» психологічних атавізмів та дитячих комплексів. Якщо ви думаєте, що найкраще зробити це, прийнявши заспокійливе, ви помиляєтесь. Будь-які таблетки, у тому числі популярна валеріана, гальмують діяльність головного мозку, пригнічують її. Слухачі не помітять, що ви стали менше хвилюватися, а ось уповільнена реакція і млява мова точно впадуть їм у вічі.
Алкоголь як заспокійливий також не варто використовувати. Це не тільки небезпечно для здоров\'я та неповажно по відношенню до аудиторії, а й марно. При інтенсивному говорінні, з\'єднавшись з адреналіном, стимулюючі речовини швидко вивітрюються і відбувається зворотний ефект: людина стає млявою, дратівливою і пригніченою.
Зосередьтеся на своїй меті. Згадайте, скільки разів у житті зривалися побачення з симпатичними вам людьми через страх відмови, скільки цікавих моментів ви не пережили, тому що побоялися чогось, і зрозумійте, що дія завжди краща за бездіяльність.
Якщо цей метод не допомагає, згадайте, як професор Люпин із третьої частини «Гаррі Поттера» навчав школярів боротися з боггартом – істотою, яка перетворювалася на те, чого найбільше боявся кожен учень. Поціновувачі творчості Джоан Роулінг згадають професора зілля в костюмі бабусі, а решті сподобається метод. Страшне треба перетворити на смішне, і хвилювання піде.
Це рішення у різних формах пропонують багато авторів популярної літератури з техніки публічних виступів. Одні радять роздягнути аудиторію, інші уявити на місці глядачів пухнастих білих зайчиків або будь-яких інших милих звірят. Використовувати перший спосіб ми не рекомендуємо: оголення завжди пов\\\'язане з почуттям незручності, а воно точно не помічник. Крім того, активізуються центри головного мозку, які відповідають за продовження роду, оскільки так чи інакше голі люди асоціюються з сексом, але ніяк не з презентацією продукту компанії.
Варіант із тваринами можливий, якщо у вас хороша фантазія. Але найпростіший спосіб – розгляньте людей, які сидять перед вами. Зрозумійте, що їм найменше хочеться залякати чи принизити вас. Вони з вами, а не проти вас.
P/S: на нашому сайті ви знайдете статті поради - Як стати оратором, щоб люди вас слухали та чули? Також, Як стати найкращим лідером і вести за собою людей? І обов\\\'язково - Ознаки хорошого керівника, які помітні вже на першій співбесіді.