Як стати сильним лідером?
Робота будь-якої команди залежить від того, який у неї лідер. Можна зібрати колектив суперпрофесіоналів, неймовірно досвідчених та компетентних людей, але без гарного керівника значних успіхів їм не досягти. Втім, навіть якщо керівник також буде суперпрофесіоналом, можуть виникнути проблеми: часто буває так, що команда просто не приймає лідера, відкидає його. Що зробити, щоб колектив свого начальника буквально обожнював?
Залишайтеся на увазі.
Основне завдання лідера у тому, щоб привести свій колектив до якихось перемог. Саме навести: за великим рахунком, людям, які працюють на окладі, «в базовому варіанті» нічого особливо не треба. Завдання є, оклад є - все йде добре. Лідер повинен показати колективу ціль і пояснити, чому до цієї мети варто прагнути. Наприклад, із банального: "Підвищимо план на 20%, усім буде премія!".
Люди надихнуться, спалахнуть цією метою… і швидко згаснуть. Їм, самим собою, і так нормально. Премія – так, було б непогано, але й без неї можна жити. Вони не підуть до нової мети самостійно, але, як показує практика, легко підуть за сильним лідером. Проблема тільки одна: як слідувати за людиною, яку ти не бачиш?
Якщо керівник постійно сидить у кабінеті чи взагалі перебуває десь поза офісом, зустрічається з колективом раз на тиждень-два, як людям за ним йти? За ким взагалі йти, якщо лідер не контактує із командою? Тут як у собачій упряжці: всі готові бігти за ватажком, але ватажок для цього завжди має бути на увазі.
Проводьте короткі регулярні зустрічі: коротко, у справі обговорили поточну повістку і розійшлися по робочих місцях. Працюйте в офісі, щоб «ваші двері завжди були відчинені» і кожен співробітник завжди міг зайти з якоюсь проблемою. Якщо компанія велика (наприклад, кілька філій), надсилайте інформаційні листи, підтримуйте спілкування в месенджерах. Не дозволяйте забути про свою присутність, про те, що команда взагалі має лідера.
Не бійтеся ставити запитання.
Лідер не повинен все знати. Взагалі, це поширена помилка: багато хто вважає, що керівник повинен бути просто суперкомпетентним і розбиратися взагалі в усьому-всьому краще за своїх співробітників. Насправді, у хоч скільки-небудь масштабної компанії, це просто неможливо. У вас десяток департаментів, і в кожному працюють досвідчені профі, а ви керуєте всією компанією загалом. Природно, вузький фахівець розбиратиметься у своєму предметі краще, ніж ви. І це нормально.
Ставте своїм співробітникам питання, вітайте нові ідеї – покажіть людям, що ви саме команда. Коли працівник бачить, що його думка, навички та досвід важливі для боса, він отримує додатковий заряд мотивації. І загалом співробітники більш схильні слідувати за керівниками, які не тиснуть на них і поважають їхні навички. Лідер же, який прагне показати свою надкомпетентність у всіх питаннях, викликає не повагу, а страх. З ним поряд не хочеться йти.
Доречи, це може бути потрібно вам і вашій компанії https://sales.nbc.ua/korporativnie-trenningi-po-prodajam/
Чітко ставте цілі.
Є розхожа фраза: "Навіть щоб залишатися на місці, потрібно постійно бігти щосили". У бізнесі це особливо вірно - ринок постійно розвивається, і щоб досягти успіху, компанія повинна розвиватися як мінімум з тією ж швидкістю. І тут дуже важливо досягти того, щоб команда розуміла, до якої мети ви йдете.
При цьому метою не може бути "утримання позицій", "збереження плану" і т. д. Як тільки ви ставите слабку, не вражаючу мету відбувається падіння бойового духу у співробітників. Сильні фахівці просто перестануть витрачати на роботу сили, тому що для підтримки статусу їм цього особливо не потрібно, а слабкі не бачитимуть причин для розвитку – вони й так справляються.
Заразіть людей перспективами: амбітними, яскравими, захоплюючими. Стати номером один на ринку? Те що потрібно! Вивести продукт у лідери з галузі? Наш вибір! Не бійтеся озвучувати програму максимум – це саме те, чого потрібно прагнути.
Ухвалюйте справедливі рішення.
У будь-якому колективі керівник – це водночас і суддя, і адвокат, і прокурор. Заохотити за хорошу роботу? Накласти стягнення за погано виконані обов'язки? Що б не трапилося, приймати рішення про те, як на це реагувати, потрібно саме вам. І тут дуже важливо, щоб колектив поважав вас і ваше право – ваш обов'язок – приймати такі рішення.
Досягти такої поваги просто: зберігайте неупередженість. Завдання виконане добре? Буде премія. Співробітник проігнорував інструкцію і зробив роботу, абияк? Стягнення. При цьому розмір премії - або ступінь стягнення - повинні залежати тільки від самого вчинку, від ситуації, що об'єктивно склалася. Великий стаж, хороші особисті взаємини, репутація - все це не позначається на ваших рішеннях. Один раз "підете назустріч" приятелю чи родичу, і решта співробітників перестане вас поважати. Це стане початком кінця колективу.
Будьте чесні зі співробітниками.
Вище вже був наголос на тому, що люди цінують повагу з боку керівника. І чесність, відкритість, прозорість – це якраз ті якості, які допоможуть вам розташувати команду до себе. Виникла якась проблема? Не прикрашайте ситуацію, не приховуйте від співробітників важливу інформацію – розкажіть їм як є.
Відвертість завжди в ціні: пояснюючи людям ситуацію, що склалася, ви показуєте їм, що ви - команда. Працівники бачать, що вам – керівнику, босу – важлива їхня думка, що ви готові на них спертися. Така довіра завжди дуже приємна: людині, яка тобі довіряє, хочеться піти назустріч. А вам потрібне саме це.
Спокій, впевненість у собі, відкритість для пропозицій та постійна присутність у колективі – вибудовуючи взаємини з новою командою, спирайтеся саме на цю базу. Стати частиною колективу, і тоді цей колектив пройде з вами через будь-яку кризу.
P/S: Статті поради від фахівців - Як вести ділові переговори із клієнтами? Також - Який ідеальний коуч, і навіщо він потрібен? Ну і звісно - Як вести ділові переговори із клієнтами? Найдіть пару хвилин, це дійсно корисні поради...