(044) 233-46-69     123@nbc.ua

Як стати успішним фрілансером, без досвіду та з нуля?

Форма життя фрілансера приваблює своєю свободою, але водночас і лякає. Але як стати фрілансером? З чого почати і що потрібно мати для старту? Як шукати клієнтів? Як дізнатися скільки брати грошей із клієнтів?

"Вихід у вільне плавання не завжди обдуманий вибір", говорить Інна Старожукова, голова союзу фрілансерів.

Деякі фрілансери змінюють роботу свідомо, вони отримують вигоду зі своїх унікальних навичок та зв'язків, працюючи безпосередньо. Такі фрілансери заробляють більше грошей, уникають корпоративної рутини та мають велику гнучкість у роботі та особистому житті.

Інші фрілансери закінчують як їхні начальники, які залишили роботу, намагаючись осягнути наступний рівень у кар'єрних сходах. Або вони починають робити кілька проектів на стороні, і в якийсь момент розуміють, що роботи на стороні достатньо, щоб стати основною. Ігор Немирівський, проводить онлайн семінари безкоштовно, а також, розповість, як зароблять кошти онлайн, в цей не легкий час.

Сумить Гоель засновник професійної консультативної фірми HighPoint Associates, згоден з тим, що багато фрілансерів часто стикаються з цим: «Я б сказав, що 90% встають на шлях фрілансера через обставини, справа не стільки в тому, що вони вирішують це зробити, скільки в тому, що одного разу вони прокидаються та стають незалежними консультантами».

Нещодавно я вже писав про те, як стати флірансером з нуля і без досвіду, але тут я розберу цю тему докладніше. Незалежно від того, чи вибрали фріланс або він вибрав вас, ви досягнете більшого успіху, якщо будете дотримуватися цих перевірених порад.

Визначте свій процес

Якщо ви фрілансера, ви повинні відпрацювати процес того, як ви працюєте. Це не означає, що ваш метод є однаковим для всіх проектів. Ви зіткнетеся з різними сценаріями, і у клієнтів будуть різні потреби, але ви повинні, як правило, знати та вміти сформулювати свій процес роботи.

Не важливо, ким ви працюєте: дизайнер, письменник або розробник. Клієнти захочуть дізнатися, що значить працювати з вами, і що їм слід очікувати? Будьте прозорі та документуйте це де-небудь, наприклад вашому сайті, або в красиво оформленому PDF.

Зверніться до існуючих зв'язків

Оточення - ваш найкращий друг, якщо ви вирішили стати фрілансером. «Сенс у тому, щоб розпочати бізнес із людьми, які справді дбають про вас, і які готові підтримати вас на цьому шляху», — каже Горовиць.

Нехай близькі люди знають, чим ви займаєтеся. Це не означає, що ви повинні просити роботу, ви повинні запрошувати людей, які вам подобаються на обід або каву, ще до того, як вас будуть просити. Це рівнозначно проведенню інформаційного інтерв'ю. Ви просто даєте зрозуміти, яку роботу ви виконуєте зараз, і що готові допомогти будь-кому, кому це може знадобитися.

Створіть нові зв'язки
Важливо мати кілька колег-фрілансерів, до яких ви можете звернутися за порадою та підтримкою. Звичайно, вони можуть бути «конкурентами», каже Горовиць, але вони також є чудовим джерелом інформації. Шукайте професійні об'єднання у своїй області, шукайте людей на фрілансі біржі Kwork, або відвідуйте профільні конференції.

Наприклад, організація Горовиць проводить щомісячні зустрічі для незалежних працівників у 18 містах США. "Це чудовий спосіб познайомитися з людьми в контексті побудови вашого бізнесу", - каже вона. Якщо ви стурбовані нетворкінг-аспектом фріланс-роботи, то ви не самотні.

Визначте свою вартість
Деякі новоспечені фрілансери ставлять зухвалі цінники і потім сидять без замовлень - це безглуздо.

Дізнатися про те, яку плату необхідно стягувати за свою послугу, може допомогти ваше оточення. Опитайте своїх колег-фрілансерів, який ринок та які ставки. Не робіть помилки, виставляючи таку ціну, яку ви самі хочете заробляти. "Йдеться не про ваші витрати", - каже Горовиць, - тому, щоб розрахувати свою погодинну ставку, не додавайте іпотеку та інші витрати на проживання.

Знайдіть середнє значення, яке ви будете використовувати як експеримент, а потім скоригуйте його на основі відгуків потенційних клієнтів. Можливо на першому етапі доведеться знизити свою ціну і отримувати більше замовлень. Але плануйте підняти ціни раніше ніж пізніше. Якщо ваша ціна справедлива, до вас неодмінно звернуться знову.

Знайдіть бухгалтера та юриста
Навіть до того як у вас з'являться гроші, найміть надійного бухгалтера. "Я завжди рекомендую знайти когось, хто може допомогти вам правильно все налаштувати", - каже Горовиць. Професіонал порадить вам, як заощадити на податках та як керувати витратами. Відокремте ваші бізнес-активи від особистих.

Незважаючи на те, не обов'язково мати юриста, все ж таки не завадить мати когось, до кого ви можете звернутися за юридичною консультацією, особливо на початку. Ця людина допоможе вам зрозуміти основи угоди про нерозголошення або у разі неплатежі підрядника.

Приведіть свої документи до ладу

Приготуйте візитні картки, резюме, логотип, фірмовий бланк, стандартне технічне завдання, рахунок-фактуру та договір. Багато підрядників мають шаблон договору, але про всяк випадок ви повинні мати власний шаблон договору.

Щоб стати успішним фрілансером, документуйте кожну свою дію. Ви шкодуватимете, якщо не почнете робити це прямо зараз. Ця інформація допоможе в майбутньому створити цікаві історії, які забезпечать ще більшою кількістю роботи.

Отримайте видимість
Настав час перейти до стадії активного маркетингу. Важливо зробити себе доступним та почати займатися саморекламою. Це не означає, що потрібно кричати на вулиці та роздавати листівки.

Як мінімум, необхідно мати хороший та оновлений профіль у соціальних мережах, який дасть зрозуміти, що ви не фейк і можете запропонувати низку послуг. Також, заведіть простий веб-сайт, а якщо немає грошей на сайт, оформіть презентацію в PDF документ.

Також можна виступити на професійному заході, бути активним в онлайн-спільнотах і т.д.

Встановіть свій графік
Фрілансери іноді роблять помилку, беручи на себе дуже багато роботи, внаслідок чого затягуються терміни. З самого початку переконайтесь, що у вашому розкладі є місце. Плануйте час простою, щоб приділяти час розвитку свого бізнесу. "Якщо ви вичерпали себе в конкретному проекті, у вас не буде часу знайти наступний проект".

Прагніть бути зайнятими близько чотирьох днів на тиждень, залишаючи п'ятий, щоб з'ясувати, що буде далі. Не трапляйтеся в пастку, відповідаючи так на кожен проект, який вам трапиться. Можна сказати "ні", особливо якщо це те, що вам не підходить. "Клієнти оцінять вашу чесність".

Спеціалізуйтеся на чомусь конкретному
Чи є у вашій галузі ніша, в якій ви справді добрі? Спеціалізація на чомусь дозволяє вам швидше завоювати довіру потенційних клієнтів і, по суті, бути «проданішим» людям, які шукають саме цю послугу.

Наприклад, дизайнер, який займається мобільним дизайном для Android, може з більшою ймовірністю отримати позаштатну роботу в цій галузі, ніж окремі особи або агенції з більш загальними навичками. Ринок дуже конкурентний, тому немає жодних гарантій стабільного заробітку, але якщо ви позиціонуватимете себе вузько і конкретно, тоді ви зможете збільшити шанси на отримання дуже специфічних фріланс-замовлень.

Порозуміння з клієнтами
Ваші клієнти – ваша життєва сила. Завжди пропонуйте відмінне обслуговування клієнтів, ставтеся до них з повагою та виконуйте проекти в міру своїх можливостей. Якщо щось піде не так, то це ваша вина, визнайте це. Будьте правдивим та відкритим. Покажіть клієнтам статус проекту та результати.

Тримайте клієнтів у курсі новин та відповідайте на всі їхні запитання щодо роботи. Коли ви тримаєте комунікацію із клієнтами, вони запустять сарафанне радіо. І можливо навіть вам ніколи не доведеться шукати нові замовлення.

Великих фрілансерів від посередніх відрізняє здатність побачити те, що насправді потрібне клієнту. Наприклад, якщо людина хоче мобільний додаток, від якого буде мало користі, а витрати перевищать кілька сотень тисяч рублів, варто це відкрито обговорити та запропонувати щось менш ризиковане.

Будьте готові до поганих періодів
"Дослідні фрілансери дізнаються, що їхній дохід дуже не стабільний", - говорить Горовиць. «Вони планують навколо западин, а не піків». Потрібно відкладати гроші, щоби пережити важкий період.